Przeskocz do treści

Zgrzewarka do ogniw (z mikrofalówki)

 

test napisu?

Dzięki wielu poradnikom w internecie udało mi się zbudować całkiem sprawną zgrzewarkę do zgrzewania ogniw w baterie.

Wstęp

Materiały, z których głównie korzystałem:

Transformator miałem z nie takiej starej mikrofalówki Electrolux (coś ok. 2009r), miała średnią moc mikrofal, chyba coś koło 800W (na pewno nie więcej). Bałem się, że będzie za słaby - nie jest 🙂 Przekrój otworu w trafo jaki uzyskałem po wyjęciu uzwojenia wtórnego to 15mm x 30mm . Uzwojenia oryginalne były aluminiowe!

Uzwojenie usuwałem, ścinając wystające z obu stron fragmenty piłką do metalu, a potem wybijając tępym prętem.

Zdjęcia z budowy i efekt końcowy

Ustalenie parametrów transformatora

Na początek zmierzyłem napięcie uzyskiwane z każdym zwojem uzwojenia wtórnego. U mnie wynosiło ok. 0,7-0,75V na zwój. Czyli 3 zwoje ~2,2V, a 4 -> ~3,0V. W internecie wyczytałem, że zalecane jest uzyskanie napięcia w granicach 2-8V. Przy czym poniżej 2,5V to kiepścizna raczej i tylko nieraz się sprawdzi.

2016-04-03 12.50.44

W tym momencie nie do końca ucieszony mogłem zabrać się za pomiary prądu uzyskiwane za pomocą zakupionego "przewodu spawalniczego/masowego 50mm²". Przewód taki kosztuje ok. 20-23zł/mb. Niewiele droższe są tego typu przewody 70mm². Im grubszy przewód użyjemy, tym większy prąd uzyskamy. Prąd zależy oczywiście też od natężenia pola magnetycznego, ale to już zależy od transformatora.

Jeżeli chce się korzystać z przewodu spawalniczego, a nie wie się jaki wejdzie, to nie ma problemu, może kupić grubszy. Izolację i tak ściągamy i zakładamy cieńką. Jak będzie za gruby, to można pojedyncze sploty zdjąć, bo taki przewód spawalniczy składa się z dość luźno nawiniętych kilku luźno skręconych zwojów. Tak, że polecam kupienie grubszego i wprowadzenie "ile wlezie" do transformatora. Trzeba tylko pamiętać, że jak owiniemy już izolacją, to przewody się tak łatwo nie układają, niż jak są bez izolacji. 

Nawijanie uzwojenia

Plan był taki, że oryginalną izolację zdejmę i przewód zaizoluję taśmą kaptonową. Jest to pomysł zaczerpnięty od tishera, który się nim podzielił w wątku o zgrzewarkach na światełkach. Co prawda Tisher pisał, że z 2 warstwy starczą i chyba z tyle nawinąłem, ale teraz nawinął bym z 3-4 warstwy, bo w trakcie pracy uzwojenie próbuje skakać, czyli się rusza, czyli może się w końcu przetrzeć... Tak samo jak tisher nakleiłem taśmę też na wcześniej wyrównany w środku pilnikiem i papierem ściernym rdzeń - aby wszytko się ładnie ślizgało przy przewlekaniu i nic nie haczyło.

Po zdjęciu oryginalnej izolacji na sucho sprawdziłem, czy przewód mieści się 4 razy - mieścił się bez problemu, ale 5 raz by już się nie zmieścił.

2016-04-05 16.27.41

Jeszcze nie byłem pewien, czy lepiej robić 3, czy 4 zwoje (czy 2,2V czy 3V) i do testów prądu zwarcia zaizolowałem tanią taśmą klejącą - szkoda mi było kaptonowej.

IMG_8597

1114A dosyć mnie ucieszyło, choć w porównaniu do 2kA, które uzyskiwali niektórzy inni, szału radości nie było.

Dzięki (dobrej) radzie Manekinena zostałem przy 4 zwojach przewodu 50mm².

Zaizolowałem je taśmą kaptonową starając się jej nie dociągać i przewód przy zawijaniu mieć spłaszczony - spodziewałem się problemów z przepchnięciem tych 4 zwojów - nie myliłem się.

Przy przekładaniu zwojów każdą warstwę mocno dociskałem by uzyskać miejsce. Udało się.

2016-04-06 23.11.52

Po kilku chwilach pracy okazało się, że uzwojenia strasznie skaczą (a z nimi cały transformator i to do czego był przykręcony. Nie mam zdjęć, ale udało mi się powciskać izolacje (ten niby-papier) które były pierwotnie na uzwojeniu wtórnym i potem wbijać kolejne blaszki, które wcześniej służyły za przekładkę magnetyczną, między ramę transformatora a izolację z "tektury".

Wystające łuki uzwojeń spiąłem opaskami zaciskowymi (nie mam tego na zdjęciach), choć się trochę boję, czy przy większej temperaturze się nie stopią, ale nic lepszego nie miałem. [przy zgrzewaniu ogniw krótkimi impulsami nic się nie nagrzewa, może jak będę zgrzewał blachy dłuższymi strzałami, to coś zacznie się grzać]

2016-04-13 16.46.10

Uchwyty elektrod

Nie ma zdjęć, jakich uchwytów i elektrod używam teraz, postaram się w końcu wrzucić, ale jeżeli chcesz zobaczyć, to napisz to mnie, to mnie zmobilizuje 🙂

Najpierw zrobiłem prowizoryczne uchwyty korzystając z posiadanych 3mm płaskowników / blach miedzianych (z rozłączników siły). Pomiędzy dwa płaskowniki wkładałem przewód a z drugiej strony w rowkach elektrody z drutu / pręta miedzianego fi=5mm. Nie było to super wygodne, ale nie było też źle, Później poprawiłem kąt mocowanie elektrody i zamocowałem ją na samym końcu płaskowników — moim zdaniem nic lepszego nie trzeba, jest bardzo wygodnie.

1 - nieudana konstrukcja uchwytów

 

Koszty

 • 1 x 120x38 mm Wentylator Sunon DP200A2123XBT (DP200A-XBT) {z łożyskami kulkowymi} = 30,00zł (w pc-fan.pl)
 • 1 x Osłona metalowa FG-12 (FG-12) [kratka wentylatora] = 3,90zł
 • 2 x Osłona metalowa FG-07 (FG-07) [kratka otworów bocznych] = 5,80zł
 • przewód masowy spawalniczy 50mm² 2mb po ok. 23zł = 46zł
 • włącznik 16A z neonówką ~11zł (drogo, bo w Leroy)
 • 2 x włączniki dzwonkowe ~11zł/szt (j.w.) = 22zł
 • sterownik (kupiłem gotowy (ale bez przekaźnika)) za 60zł
 • przekaźnik + kilka elementów elektronicznych = kilka zł
 • Zacisk miedziany fi=70mm² 2szt po 7,50zł, fi=50mm² - 4 szt po ok. 4zł

Oczywiście niektórych z tych kosztów można nie ponosić, np. bez zacisków spokojnie można zgrzewać mając przewodu prosto do uchwytu. Ja chciałem mieć możliwość odkręcenia i zmienienia, to mam drożej.
Zamiast 2 włączników dzwonkowych można użyć jednego, albo zrobić sobie samodzielnie taki mechanizm z jakiegokolwiek stycznika krańcowego, albo nawet mikrostyku.
Kratki też zbędne 😉

Koszty niepoliczalne

 • taśma kaptonowa (z 1/5 rolki za ok 12zł może zeszła)
 • sporo wkrętów za kilka zł pewno
 • blachy miedziane 3mm, które już były ze starych łączników elektrycznych
 • resztę miałem w przydasiach

 

Album ze zdjęciami zgrzewarki
Pomiar napięcia uzwojenia wtórnego

Zgrzewanie

Ogniwa zgrzewam blaszkami niklowanymi z ebaya, grubości 0,15mm i szerokości 7-8mm. Stal niklowana, choć piszą, że sam nikiel, to jest to stal poniklowana, można to sprawdzić zdzierając wierzchnią warstwę, nożem, lub pilnikiem i zanurzając w wodzie z solą (można przyspieszyć przez zagotowanie), na podrapanej powierzchni wychodzi korozja.

Czas zgrzewania pojedynczych blaszek ustawiam na 20ms, nieraz 30ms. aby zgrzać przez podwójne, to i 40ms robi się za słabe. Tak, że warstwa po warstwie zgrzewam.

Bezpieczeństwo i bezpiecznik

Dla bezpieczeństwa, żeby nie doszło do sytuacji, że na elektrodach będzie napięcie 230V, uzwojenie wtórne jest z jednej strony podłączone do uziemienia.
Używam tylko przy gniazdkach z uziemieniem.

Zgrzewarka wywala bezpiecznik B10, na B16 pracuje bez problemu. 😉

7 myśli na “Zgrzewarka do ogniw (z mikrofalówki)

 1. Michal

  W jaki sposób ustawiasz czas zgrzewania? Sterownikiem? Napisałeś że kupiłeś gotowy sterownik - możesz dać linka albo jakieś namiary?

 2. marmez

  Kupiłem od osoby, ktora zrobiła na raz kilka sterowników, gdy robiła sobie. Ale mi sprzedawała ostatni z tego co wiem.

  Nieraz na allegro się pojawiają jakieś samoróbki sterowników.

  Poczytaj też podlinkowany temat ze światełka.pl ktoś niedawno linkował tam jakiś sterownik z Azji.

  Ostatnio nie siedzę w tym temacie, bo zgrzewarki dalej działa i nic nie muszę wymieniać/ szukać...

  Powodzenia, pozdrawiam, Kuba

 3. Michal

  A czy mógłbyś w wolnej chwili zrobić dokładniejsze zdjęcia tego sterownika (i informację o użytych elementach)? Wiem, że wymaga to zdjęcia obudowy, ale być może znalazłbyś chwilę.

 4. marmez

  Nie dam rady rozebrać zgrzewarki, brak czasu przy dwójce dzieci, z którymi jeżdżę na pełno zajęć pozalekcyjnych.

  Przypomniało mi się, że zdjęcia są w archiwum sklepiku:
  https://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=17511
  Musiałem dorzucić tranzystor sterujący przekaźnik i diodę równolegle do cewki przekaźnika. Ale nic nie pamiętam jakie użyłem, bo o wszystko pytałem mądrzejszych.

  Do takiego sterownika wystarczy jakikolwiek mikrokontrolerów, a można i bez tego, ale to nie moja dziedzina.

  Pozdrawiam

 5. lgorek

  Z tego co wiem z transformatora ma być usunięte te przekładki metalowe między uzwojeniami. Jest to ograniczenie prądowe. Ja będę przebudowawał swoją zgrzewarkę która obecnie jest oparta na kondensatorze samochodowym na taką z trafa jest to związane z tym że kondensator już nie ma takiej mocy jak miał kiedyś. A mam trafo jak chyba 900W i może uda mi się tam upchać 3 uzwojenia 70mm2.

  "udało mi się powciskać izolacje (ten niby-papier) które były pierwotnie na uzwojeniu wtórnym i potem wbijać kolejne blaszki, które wcześniej służyły za przekładkę magnetyczną, między ramę transformatora a izolację z "tektury"

 6. Marek

  Cześć!
  Jakiej szerokości taśmę kaptonową użyć?
  W komentarzach do "instrukcji" na "Światełkach" mowa o 20mm, czy do przewodu 50mm2 będzie ok czy kupić węższą?

 7. marmez

  Myślę, że 20mm nie będzie zła i szybciej pójdzie niż węższą.

  Trzeba pamiętać, że ta taśma prawie nie jest rozciągliwa, co trochę utrudnia izolowanie.

  16mm też nie byłaby zła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.