Przeskocz do treści

Torby-pokrowce na gobany i na szachownice

Od dawna szyję różne pokrowce na różne rzeczy, w tym na gry. Szyłem dla siebie, dla znajomych, do klubu... Ostatnio chciałem uszyć z porządniejszego materiału (niż tkaniny), udałem się do sklepu z materiałami tapicerskimi, tam nakupiłem trochę różnych skajów (sztucznych skór), tańsze i droższe, gorsze i lepsze, od razu nici i igły do kompletu. Po uszyciu kilku pokrowców na gobany sądzę, że doszedłem do takiej wprawy, że mogę te pokrowce chętnym osobom sprzedawać.

Uszycie takiego pokrowca tanie nie jest. Materiał swoje kosztuje. Co prawda początkowo kupiłem trochę taniego skaju i uszyłem z niego kilka pokrowców (np. ten, ten i ten) ale szyje się z niego trudniej niż z droższego (lepszego) materiału.

Różnice w użytych materiałach/skajach

W sklepach tapicerskich, (które odwiedziłem), wyróżnić mogłem dwa rodzaje skajów, taszy i droższy, czyli milszy i bardziej gumowaty. Oba są mocne, oba są wodoszczelne, oba są smywalne i oba będę dobrą ochroną dla planszy

  • Tańszy skaj jest trochę gumowany w dotyku, jest wykonany na elastycznym sztucznym podłożu. Jest wytrzymały. Jest wodoszczelny. Na pewno dobrze będzie chronił plansze przed lekkim deszczem, czy przypadkowymi lekkimi obiciami
  • Droższy skaj jest nieporównywalnie milszy w dotyku. Sprawia wrażenie dotykania prawdziwej (mięciutkiej) skóry. Skaj ten jest wykonany na solidnej tkaninie bawełnianej, przez co będzie pewno jeszcze mocniejszy niż ten tańszy 100% sztuczny skaj. W przyszłości najchętniej bym szył tylko z tego materiału.

Podstawowe wersje pokrowców

Pokrowce szyje w różnych wersjach. (Bez problemu mogę też uszyć pokrowiec na indywidualne zamówienie) Dwie podstawowe wersje to z dodatkową wyściółką (wer. Eksluzywna), albo bez niej (wer. ekonomiczna). Wyściółką jest tak zwana tkanina materacowa. Są to 3 warstwy (tkanina widoczna, jakieś miękkie wypełnienie (jak w kurtkach), flizelina) zszyte razem. W sumie ma to pewną grubość i miękkość, dzięki czemu wnętrze pokrowca jest ładne i zapewniona jest dodatkowa ochrona gobanu. Pokrowce z wypełnieniem mają też inaczej szytą klapę (zamknięcie) - jest z dwóch warstw materiału, przez co dużo estetyczniej zszyta. Niestety szycie pokrowca z takim wypełnieniem i klapą zajmuje dużo więcej czasu, stąd też wyższa cena.

Standardowe dodatki

W standardzie na dolną część pokrowca daje dodatkową warstwę brązowego materiału, aby pokrowiec lepiej chronił spód i narożniki planszy. Czemu brązową? Żeby się tak szybko nie pobrudziła przy stawianiu pokrowców na ziemi.

Standardowym dodatkiem są rączki do trzymania, mało kto potrzebuje pokrowiec, bez możliwości wygodnego przenoszenia, oczywiście mogę też taki bez rączek uszyć, cena będzie widocznie niższa 😉 W nowych standardowych egzemparzach rączki robię z brązowego materiału - tego samego, z którego spód pokrowca.

Różnice w dodatkach

Niestandardowym dodatkiem (choć - póki co - standardowym w wersji Ekskluzywnej), jest pas naramienny i mocowania do niego przy pokrowcu. Chyba nie muszę wyjaśniać, że łatwiej planszę nosić na ramieniu, niż w ręce... Jeżeli dużo planszy nie nosimy (dom - samochód, samochód - dom) to bez pasa na ramię sobie spokojnie poradzimy. Jeżeli musimy więcej nosić planszę (może nawet w tramwaju... ), to zdecydowanie pas na ramię się przyda! Karabinki, półkola i przesuwki stosuję tylko metalowe, czyli wytrzymałe, a nie jednorazowe plastiki. Dodatkowo metalowe srebrne (choć mam też w kolorze złotym) bardziej pasują do kremowych pokrowców niż czarne, które by pasowały w zasadzie tylko do czarnych materiałów.

Jak już wspominałem mogę uszyć pokrowiec na zamówienie, z wybranymi kolorami, wymiarami, dodatkami (można się dogadać 😉 ) Mogę też uszyć z innych materiałów (bardzo lubię szyć z prawdziwej skóry! - naprawdę 😀 ) Kontakt ze mną w kolumnie po prawej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.