Przeskocz do treści

„Fotoplastikon” Jacek Dehnel – słuchowisko w Trójce

Straciliście miarę, wyciągając łapy po czarną skrzynkę, do której wiedzący zaprasza światło. Straciliście miarę, miniaturyzując ją, produkując w setkach, w tysiącach, w milionach egzemplarzy, sprzedając za grosze, na wyprzódki, byle komu, pozbawiając się najpierw szklanych negatywów, a potem jakiejkolwiek kliszy, montując ją w telefonach komórkowych i rozdając bez umiaru gówniarzom w garniturkach od pierwszej komunii. Nie robicie fotografii. Pstrykacie fotki, nieskończone ilości fotek, fotkipeel, fotki-foczki, fotki-idiotki, zamazane, nieostre, krzywe, niedoświetlone lub przepalone, z przypadkowym fleszem, brudne, nieudolne, zdradzające całą brzydotę i prowizoryczność światła: [...] fotografia nie ma przedstawiać tego, co jest, ale to, co być winno. Nie las, z jego suchą ściółką, byle jak rozrzuconym igliwiem, białymi plamami ptasich kup na liściach klonu, butwiejącymi grzybami, niewidocznym horyzontem, ale obraz lasu: pięknie skomponowaną grupę drzew, dostojny prześwit, odległe łąki i pola. Dziuplę, z której za chwilę wyfrunie ptak, ślicznie ubarwiony i śpiewający.
Stamtąd, dokąd doszliście, gamonie, nie ma już powrotu do piękna.

To fragment książki Jacka Dehnela "Fotoplastikon". Książki, której fragmenty, czytane przez autora, mnie zafascynowały. Może to ten specyficzny sposób czytania autora...

Do rzeczy. Książki można słuchać w Trójce, od poniedziałku, do czwartku, do 20 grudnia, o godzinie 20:50. Jak by ktoś chciał poczytać fragmenty, to można na przykład pobrać stąd.

Ja osobiście na razie wolę słuchać autora nie widząc zdjęć, wolę je sobie wyobrażać. Potem, owszem, chętnie i zdjęcia obejrzę.

Serdecznie polecam

2 myśli na “„Fotoplastikon” Jacek Dehnel – słuchowisko w Trójce

  1. marmez

    Kto by pomyślał, że bez problemu da się wypożyczyć Fotoplastikon z biblioteki (Książnica Pomorska), a jednak, wypożyczony, całkiem nowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.